Fyrlyset blir TV-serie

Foto: Frelsesarmeen/Ranveig Nordgaard

TV2 skal følge livet på Fyrlyset.

 

Fyrlyset blir TV-serie
Egil Svartdahl skal jobbe på Fyrlyset i tiden som kommer. Foto: Frelsesarmeen/Ranveig Nordgaard

 

Søndag 19. februar er det premiere på TV2s nye serie ”Fyrlyset”. Åtte søndager fremover skal pastor Egil Svartdahl følge gjester og ansatte ved Frelsesarmeens kontaktsenter for rusavhengige i Oslo. Her får rusmisbrukere og uteliggere et sted å være, og tilbys mat, klær, sårstell og hjelp til praktiske ting.

- Vår motivasjon for å være med på denne TV-serien er å vise at rusmisbrukere også er individer og ikke bare en stigmatisert gruppe, sier Knut Haugsvær som er leder for Frelsesarmeens rusomsorg.

 

Respekt for gjestene

De siste ukene har TV2s filmteam vært fast inventar på Fyrlyset. Ikke alle gjestene har ønsket å bli filmet, og dette har selvsagt blitt respektert.

- Vi har lagt stor vekt på å skjerme de som ikke ønsker å komme på TV. Før opptak har vi derfor informert nøye om hvor og når det blir filmet, sier Haugsvær.

Fagpersoner ved Fyrlyset har også vært med i prosessen med å velge ut personene som vi følger i serien. Det har også blitt skrevet egen kontrakt mellom de som deltar i serien og produksjonsselskapet.

 

 

Fyrlyset blir TV-serie
Fra innspillingen av TV-serien "Fyrlyset". Foto: Frelsesarmeen/Ranveig Nordgaard

Vil berøre

I første episode ønskes Egil Svartdahl velkommen til Fyrlyset, og inviteres til lunsj sammen med de andre gjestene på stedet. Vi får også bli med når det holdes minnestund for de som er døde i løpet av de siste ukene.

Målet for serien er å vise de rusavhengiges ressurser, mangfold og muligheter, og da kommer også aktuelle problemstillinger innen samfunnsdebatten opp. Både utfordringer med å finne bosted for rusmisbrukere, oppfølging fra det offentlige og rusbehandling blir tatt opp i løpet av de åtte episodene.

- Jeg håper seerne blir berørt av det de kommer til å få se. Det komme til å bli fortalt mange sterke historier fra flotte mennesker som vi møter her på Fyrlyset hver dag, sier Haugsvær.

 

Første episode av ”Fyrlyset” vises på TV2 søndag 19. februar kl. 18.