Korpsets historie
Åpningsdato: 20 november 1891
De første offiserene ved korpset var kaptein Gurine Krakstad og løytnant Anne Eilertsen. Forberedelsene til åpningen var at oberst Sowton og major Oliphant noen måneder i forvegen hadde avlagt et besøk til byen, og hadde en søndag talt i Frimisjonens lokale over emnet:
Frelsesarmeen, dens mål og arbeidsmetoder.
De holdt samme søndag møte i I.O.G.T.s lokale.
Blant dem som var til stede var en som skulle bli Frelsesarmeens trofaste venn gjennom mange år, broder Petter Pettersen.
En gammel Armevenn som også var til stede i møtet den gang, var fru Eidesen.
Byens prester og myndigheter inntok en sympatisk holdning overfor Armeen da den opptok sin virksomhet, og den ble i det hele tatt omfattet med stor interesse.
Det varte ikke lenge før et korps ble reist. Men etter tre års forløp sto en uten lokale, og møtene ble et halvt års tid holdt i privathus og i reperbanen på St. Hanshaugen. Så ble det innkjøpt et hus i Grønnegata. I 1925 ble det revet og et nytt lokale og offiserskvarter ble oppført. En omfattende restaurering av hele huset ble fullført i 1976, og en ny i 1991. Året 2001 ble det gjennomført en ny restaureing utvendig og innvendig (storsalen).
Det er ganske naturlig at det for en institusjon som et armekorps har vært skiftende tider og kår, men korpset har stadig vært i aktivitet og utøvd sitt åndelige og timelige hjelpearbeid i byen så vel som distriktene omkring.
Korpset har i dag en livskraftig virksomhet som sikkert ikke er uten betydning for byens åndelige og kulturelle liv.
Korpset har i dag et ukentlig møte for kvinner "Hjemforbundet", hvor det titt og ofte kommer inn noen mannfolk også. Vi har også en lovsangsgruppe "The Treat Beat" som deltar i møtene.