Tegn og under
På Island skjer det overnaturlige ting. Pinsefesten er ennå ikke over.
Kaptein Ester Danielsdóttir van Gooswilligen opplever et nytt åndelig klima på Island.– Vi er overveldet og fulle av spørsmål, men også av takknemlighet til Gud for hva vi har sett og opplevd. Fortellingen i Apostlenes gjerninger om når Den Hellige Ånd kom over disiplene og folkemengden, har fått en ny betydning. Og hvis disiplene opplevde noe av det samme som vi har gjort, skjønner vi godt at de var nødt til å fortelle folk at de ikke var fulle på vin, sier kaptein i Frelsesarmeen Ester Danielsdóttir van Gooswilligen.
Guds kraft
Sammen med mannen Wouter driver Ester korps- eller menighetsplantingsprosjekt på Island. I november i fjor deltok de på en konferanse arrangert av pinsebevegelsen.
– Vi var mellom 3-400 mennesker der fra forskjellige kirkesamfunn. Vi fikk utrolig spennende forkynnelse om Guds farshjerte, tilgivelse og helbredelse, sier Ester.
Forkynnerne på konferansen var A. J og Alain Jones fra Toronto. De er inspirert av «soaking», som handler om å ligge stille, hvile og åpne seg for Gud.
– Vi hadde jo hørt at mange i slike sammenhenger opplever Guds Ånd så sterk at de har fått diverse rykninger i kroppen eller falt i gulvet. Jeg var veldig skeptisk til dette og kunne ikke helt forstå vitsen med noe slikt. Hva vil vel folk som ikke er kristne tro om de kommer inn i kirkene og ser noe slikt? sier Ester.
Men under lovsangen lørdag kveld kunne heller ikke Ester stå i mot.
– Jeg rett og slett ble kastet ned i stolen min av en usynlig kraft gang på gang. Utrolig komisk egentlig. Det var rart, og jeg kunne ikke annet enn å le. Men jeg hadde ingen sjanse til å kontrollere det, sier Ester.
Selv om dette var en konferanse for kristne, forteller Ester at flere ble frelst, flere titalls personer ble helbredet, døve hørte, en kvinne med lammelse i armen fikk bevegelsen tilbake, flere opplevde indre helbredelser og fikk åpenbaringer fra Gud.
– Men ikke nok med det. Mange fikk hendene sine fulle av glitrende «gullstøv». Dette «gullet» er blitt tatt med til forskning og det viser seg å være en hittil ukjent blanding av fire naturlige mineraler. Vi hørte vitnesbyrd om at lignende ting skjer rundt omkring i verden, sier Ester.
Og det sluttet heller ikke der.
– Det ble bedt for tennene til mennesker, og vi ble bedt om å kikke inn i munnen på naboen før det ble bedt. Noe slikt har vi aldri hørt om. Men tro det eller ei: Flere mennesker fikk sine tidligere fyllinger forandret til gullfyllinger. Dette er i ettertid bekreftet av tannleger, hele ni tilfeller er rapportert. Og hos en som hadde mistet en tann, vokste det opp en ny, sier Ester.
Besøk av engler
Forsamlingen fikk også besøk av det de tror er engler.
– Plutselig kunne fotografiapparater fange opp lysende kuler over alt. Det skjedde uansett hvilket kamera man tok bilder med. I ettertid hørte vi at dette skjer og har skjedd i mange kirker og menigheter verden rundt, spesielt det siste året, sier Ester.
Damen som var blitt helbredet fra lammelsen i armen fikk et syn. Hun så engler overalt og ba derfor engelen som satt hos henne om å gi henne en fjær så hun kunne bevise dette for noen. Da hun «kom til seg selv igjen», hadde hun en nydelig liten hvit fjær festet på jakken sin. Flere andre fikk lignende syn, og til sammen dukket det opp tre slike fjær denne kvelden, sier Ester.
Ei dame som ble veldig provosert av dette «åndelige tullet» dro hjem. Da hun skulle ta av seg skoene, fant hun en stor hvit fjær i den ene. Da hun tok den opp, dryppet det olje av den.
– Hun fikk syndenød, gråt intenst og ble frelst. Denne fjæra er nå levert til forskning, sier Ester.
«Vi kan absolutt ikke forklare dette på noen annen måte en at Gud rett og slett viser oss sin allmakt.» Ester Danielsdóttir van Gooswilligen
– Hvorfor tror du silke ting skjer?
– Vi kan absolutt ikke forklare dette på noen annen måte enn at Gud rett og slett viser oss sin allmakt. Folk kan gjerne tro vi er blitt helt gale, men vi kan ikke bortforklare dette. Dessuten er det ikke tegnene og miraklene som blir hovedfokus. Det er Jesus! Vi må alltid passe oss for ikke å bli så opptatt av tegn og under at vi glemmer å tjene Jesus og menneskene rundt oss. Fruktene av det som skjer er fantastisk. Noen dager før konferansen i november ble det arrangert en bønnemarsj med omkring 3000 mennesker fra alle menigheter i Reykjavik, med Frelsesarmeens territoriale hornorkester i spissen. Mange av landets «verstinger», narkodealere og fengselsfugler, er blitt frelst og fri fra sin avhengighet på utrolige måter. De jobber nå intensivt dag og natt for å vitne, og det rapporteres hver dag om folk som blir frelst. Personlig har jeg fått et mye dypere bønneliv. Vi vet at alt som har skjedd vil bli nedskrevet i vekkelseshistorien her på Island, og vi venter spent på hva Gud vil overraske oss med i fremtiden, sier Ester.
– Hva har dette betydd for arbeidet dere driver i Frelsesarmeen?
– Siden vi er i en oppstartsfase, har vi mest møter i hjemmet. Det regner ikke akkurat gullstøv der, men for oss som ledere har det gitt en inspirasjon og en bønnenød. Vi har fått en større frimodighet til å vitne og opplever at vi får være med å be for mange rundt oss. På de forunderligste måter er det som om Gud knytter oss til mennesker. I mars måned hadde vi en øvelseshelg for vårt nye gopelkor KICK og gospelkoret på Akureyri som kapteinene Rannva og Siggi? leder. Vi var 33 mennesker samlet og opplevde hvordan Guds ånd virket sterkt. Vi tror derfor at den vekkelsen som er i gang på Island også bærer frukter i Frelsesarmeen. Når menneskehjerter blir tent i brann av Guds Ånd, så sprer det seg, både mellom kirkesamfunnene og over havene, sier Ester.